Մեն կղզին հաշվառումից հանել է ռուս օլիգարխների, այդ թվում՝ Մորդաշովի և Աբրամովիչի 8 ինքնաթիռ և ուղղաթիռներ
![]() 2746 Երեքշաբթի, 22 մարտի, 2022 թ., 21:18 Մեն կղզին, որը մասնավոր ինքնաթիռների համար ամենահայտնի իրավասություններից մեկն է, հաշվառումից հանել է ռուս օլիգարխների 8 ինքնաթիռ, այդ թվում՝ այն օլիգարխների, որոնք պատժամիջոցների չեն ենթարկվել: Այս մասին հայտնում է Forbes Russia-ն։ Այսպիսով, մարտի 3-ից մարտի 10-ն ընկած ժամանակահատվածում USM-ի համասեփականատեր Ալիշեր Ուսմանովի Airbus A340 օդանավերը և Severstal-ի համասեփականատեր Ալեքսեյ Մորդաշովի Bombardie BD-700 Global Express ինքնաթիռները հաշվառումից հանվել են։ Հանվել է նաև երկու ինքնաթիռ՝ Արկադի և Բորիս Ռոտենբերգների 700 Global Express-ը և Uralchem-ի և Uralkali-ի համասեփականատեր Դմիտրի Մազեպինի Gulfstream G650-ը։ Բացի այդ, գրանցումից զրկվել են նաև Ուսմանովի H175 ուղղաթիռը, երեք EC-145 ուղղաթիռները և Ռոման Աբրամովիչի EC-155 ուղղաթիռը, որոնք արտադրվել են Airbus Helicopters ընկերության կողմից։ Միևնույն ժամանակ, Մեն կղզում գրանցումից հանվել են ոչ միայն պատժամիջոցների ենթարկված գործարարների ինքնաթիռները: Այսպես, Falcon 8X-ը՝ կապված TCS Group-ի համասեփականատեր Օլեգ Տինկովի հետ, ՖԱ «Մոնակո»-ի սեփականատեր Դմիտրի Ռիբոլովլևի Airbus A319-ը և Gulfstream-ը, «Կրասնոդարի» սեփականատեր Սերգեյ Գալիցկու G650-ը ևս գրանցումից հանվել են: Forbes-ի զրուցակիցը, ով ծանոթ է գործարարներից մեկի հետ, ասել է, որ ավիացիոն իշխանությունների ներկայացուցիչներն այժմ հաշվառումից հանում են Ռուսաստանի հետ կապված բոլոր օդանավերը՝ անկախ նրանից, թե որտեղ են գրանցված։ Այս պահին թվարկված բոլոր ինքնաթիռները «գրանցման նոր վիճակ» սյունակում «տվյալներ չունեն»։ Մեն կղզին մասնավոր ինքնաթիռների համար ամենահայտնի իրավասություններից մեկն է: Տեղական օրենսդրության առանձնահատկություններից ելնելով՝ այնտեղ գրանցված օդանավերի սեփականատերերը կարող են նավ գնելիս վճարված ԱԱՀ-ի վերադարձի իրավունք ունենալ: Ռեգիստրի կարևոր առավելությունը կղզու աշխարհագրական դիրքն է. Մենը գտնվում է Բրիտանական կղզիների կենտրոնում՝ Եվրոպայից ոչ հեռու, նրա հետ նույն ժամային գոտում։ Նաև ինքնաթիռի սեփականատերը ստանում է մի շարք նախապատվություններ, օրինակ՝ բարձր կարգավորող ստանդարտներ, առանց ապահովագրավճարների հարկի: Միևնույն ժամանակ, ռուս գործարարները քիչ հնարավորություններ ունեն վերագրանցելու իրենց ինքնաթիռները, քանի որ եվրոպական իրավասություններն այժմ անհասանելի են, իսկ Կայման կղզիներն ու Արուբան կարող են համանման քայլեր ձեռնարկել, ինչպես Մենը: |
«Մեծ տաղանդ պետք չէ կանխատեսելու համար, թե Սողոմոնյանն ինչ է սարքելու Հայերի միությունից»․ Արթուր Դանիելյան