Առնվազն ևս 40 տարի ամառը Երկրի վրա գնալով տաքանալու է. ՄԱԿ
Այս մասին հայտարարել է Համաշխարհային օդերևութաբանական կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Պետերի Տաալասը, հայտնում է Bloomberg-ը։
Այս ամառը եվրոպական երկրներ բերեց ջերմաստիճանի նոր ռեկորդներ. առաջին անգամ Ֆրանսիայի և Մեծ Բրիտանիայի որոշ շրջաններում ջերմաչափերը բարձրացան 40°C-ից: Իրավիճակն էլ ավելի բարդ է Պիրենեյան թերակղզում, որտեղ ջերմաստիճանը հասել է 47°C-ի, իսկ շոգից մահացել է ավելի քան հազար մարդ։ «Կլիմայի բացասական միտումները կշարունակվեն առնվազն մինչև 2060 թվականը: Կլիմայի փոփոխության պատճառով ջերմային ալիքներն ավելի հաճախակի են դառնում»,- ասել է Թաալասը:
Նա համեմատել է ներկայիս կլիմայական իրավիճակը մարզիկի հետ, ում անընդհատ դոպինգ են տալիս։ Այդպես է մարդկությունը, որը չի դանդաղում և շարունակում է ջերմոցային գազեր արտանետել երկրագնդի մթնոլորտ:
ՄԱԿ-ն ակնկալում է առողջապահական համակարգերի բեռի մշտական աճ, անտառային հրդեհների հաճախականության ավելացում և աննորմալ շոգի պատճառով բերքի վնասում: