Լեհաստանում տղամարդը գետում լողալիս 10-րդ դարի սուր է գտել
Լեհաստանի Բիալիստոկ քաղաքի Ռազմական թանգարանի աշխատակից Շչեպան Սկիբիցկին արձակուրդի ժամանակ Պոդլասկի գետերից մեկում լողալիս գտել է երկաթե թուր, որը, ենթադրաբար, տասներորդ դարից է։ Այս մասին հայտնում է RMF24-ը։
«Սայրի ձևն անմիջապես ցույց տվեց, որ զենքը կռել են իններորդ-տասներորդ դարերում. ես անմիջապես գտածոն հանձնեցի մեր թանգարանի վերականգնողներին»,- ասել է Սկիբիցկին: Թե կոնկրետ որտեղ է նա գտել զենքը, չի նշվում՝ «սև հնագետների» ուշադրությունը չգրավելու համար։
Արտեֆակտը ծածկված է ժանգի հաստ շերտով։ Չնայած դրան, վերականգնողները պատրաստվում են դրան գրեթե օրիգինալ տեսք հաղորդել։