«Արցախի կրթօջախներում այսօր նորից հնչում են առաջին զանգի ղողանջները». Արթուր Թովմասյան
ԱՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանը Գիտելիքի, գրի և դպրության օրվա առթիվ ուղերձ է հղել. «Սիրելի՛ դպրոցականներ և ուսանողներ, հարգելի՛ ուսուցիչներ, կրթության և գիտության ոլորտի ներկայացուցիչներ, Գիտելիքի, գրի և դպրության օրվա առթիվ ամենաջերմ շնորհավորանքներն եմ հղում բոլորիդ: Դժվարագույն ժամանակներ հաղթահարող Արցախի կրթօջախներում այսօր նորից հնչում են առաջին զանգի ղողանջները՝ վկայելով արցախցու՝ Հայրենիքն ապրեցնելու անդրդվելի կամքի մասին, որովհետև հենց մանկաշատ հանրությունն է մեր հիմնասյունն ու ապագայի նկատմամբ հավատը:
Մեծագույն ցանկությունս և մաղթանքս է, որ մեկնարկած ուսումնական տարին չընդհատվի հանկարծ, որ խաղաղ բացվեն բոլոր առավոտները և մտահոգողը լինի միայն դասաշատ առօրյան: Առանձնահատուկ սիրով եմ շնորհավորում բոլոր առաջին դասարանցիներին, կյանքի նոր փուլ մտնող առաջին կուրսեցիներին:
Թո՛ղ հստակ լինեն ձեր քայլերը և հարթ լինի ընտրած ճանապարհը: Մեկ անգամ ևս լուսավոր ու խաղաղ օրերի հույսով և հավատով շնորհավորում եմ Գիտելիքի, գրի և դպրության տոն օրը: Առա՛ջ դեպի ուսումնառության հերթական շրջան»: