«Զոհաբերությունը լվանում է բոլոր մեղքերը». Պատրիարք Կիրիլը ռուսներին կոչ է արել չվախենալ մահից
Մոսկվայի և Համայն Ռուսիո պատրիարք Կիրիլն իր նոր քարոզում ռուս զինծառայողներին ասել է, որ չվախենան Ուկրաինայի հետ պատերազմում զոհվելուց։
«Եթե ինչ-որ մեկը, ելնելով պարտքի զգացումից, երդումը կատարելու անհրաժեշտությունից, հավատարիմ է մնում իր կոչմանը և զոհվում է մարտական պարտքը կատարելիս, ապա նա անկասկած կատարում է զոհաբերությանը համարժեք արարք։ Նա ինքն իրեն զոհաբերում է ուրիշների համար։ Եվ, հետևաբար, մենք հավատում ենք, որ այս զոհաբերությունը լվանում է մարդու գործած բոլոր մեղքերը»,- ասաց ռուս ուղղափառ եկեղեցու առաջնորդը:
Պատրիարք Կիրիլը նմանություններ է արել Հիսուսի հետ, ով ընդունել է մահապատիժը մարդկանց մեղքերի համար:
Առաջնորդը բոլոր զինծառայողներին դիմել է հետևյալ խոսքերով. «Քրիստոս հարություն առավ, և մենք բոլորս նրա հետ միասին հարություն կառնենք: Եվ կյանքը հավերժ է, և հետևաբար գնացեք համարձակորեն կատարեք ձեր մարտական պարտքը»: