«Բայց ինչո՞ւ». Apple-ն սպառնացել է հեռացնել Twitter-ն AppStore-ից
Apple-ն սպառնացել է հեռացնել Twitter-ն իր AppStore-ից, հայտարարել է ձեռնարկատեր Իլոն Մասքը։ Նա նշել է, որ ընկերությունը չի բացատրել պատճառը։
Մասքը նշել է, որ Apple-ը նաև դադարեցրել է գրեթե բոլոր գովազդները Twitter-ում՝ հետաքրքրվելով, թե արդյոք դա չի արվում ընդդեմ խոսքի ազատության: Նա դիմել է Apple-ի գործադիր տնօրեն Թիմ Քուքին՝ «ի՞նչ է կատարվում» խոսքերով և հրապարակել մի ծաղրանկար, որում ասվում էր, որ գործարարն ավելի շուտ կհամաձայնի պատերազմի կորպորացիայի հետ, քան կոմիսիային:
Ձեռնարկատերը նաև մի քանի թվիթով ուշադրություն է հրավիրել այն փաստի վրա, որ Apple-ը AppStore-ի բոլոր վճարումների համար գանձում է 30% միջնորդավճար:
Ավելի վաղ Financial Times-ը գրել էր Twitter-ի՝ գովազդատուների հետ ունեցած խնդիրների մասին, նրա աղբյուրները հայտնել են, որ սոցիալական ցանցի աշխատակիցների զանգվածային կրճատումներից հետո շատ խոշոր գովազդատուներ բախվել են խնդիրների և որոշել են դադարեցնել ծախսերը Twitter-ում։
Միաժամանակ, Մասկի խոսքով, աճում է Twitter-ում օգտատերերի անցկացրած ժամանակը, աճում է նոր գրանցումների աճի դինամիկան։ Նա կանխատեսել է, որ մեկուկես տարում սոցցանցի օգտատերերի ամսական թիվը կհասնի միլիարդի։