Թալիբները մտափոխվել են. նրանք դեմ չեն աղջիկների կրթությանը
Աֆղանստանի փոխվարչապետ Մավլավի Աբդուլ Քաբիրը, նշանակվելով թալիբների կողմից («Թալիբան»-ը ՄԱԿ-ի պատժամիջոցների տակ է ահաբեկչության մեղադրանքով), ասել է, որ երկրի իշխանությունները դեմ չեն, որ աղջիկները կրթություն ստանան, հաղորդում է Bakhtar գործակալությունը։
Աֆղանստանի մասնավոր համալսարանների ասոցիացիայի հետ հանդիպման ժամանակ նա ասել է, որ թալիբները դեմ չեն, որ աղջիկները կրթություն ստանան և աշխատում են հնարավորինս շուտ դադարեցնել կրթության սահմանափակումը:
Ավելի վաղ աֆղանական լրատվամիջոցները հայտնել էին, որ Թալիբանի կառավարության բարձրագույն կրթության նախարարությունը կարգադրել է դադարեցնել կին ուսանողների կրթությունը Աֆղանստանի մասնավոր և պետական ​​բուհերում։ Աֆղանստանի բարձրագույն կրթության նախարարն ասել է, որ աշխարհիկ բուհերում աղջիկների կրթությունը հակասում է իսլամի օրենքներին և հակասում է իսլամական ավանդույթներին։