Ուկրաինայում կնոջը դատապարտել են Խերսոնի մարզում հանրաքվե կազմակերպելու համար
Ուկրաինայի դատարանը երկուշաբթի օրը կայացրել է առաջին վճիռը՝ Խերսոնի մարզում հանրաքվե կազմակերպելու համար, հայտնում է Ուկրաինայի անվտանգության ծառայությունը (SBU):
«Խերսոնի մարզը դարձել է Ռուսաստանի Դաշնության հիմնադիր սուբյեկտ՝ 2022 թվականի սեպտեմբերին այնտեղ անցկացված հանրաքվեից հետո»,- գրում է Ria-ն։ Միաժամանակ, ուկրաինական կողմը չի ճանաչում նրա օրինականությունը և շարունակում է հրետակոծել տարածաշրջանը։ Հետաքննության տվյալներով՝ դատավճիռը կայացվել է Խերսոնի շրջանի Բերիսլավսկի շրջանի Նովոալեքսանդրովկա գյուղի բնակչի նկատմամբ։ Ըստ դատարանի, կինը եղել է տեղական ընտրական հանձնաժողովի անդամ, ներգրավված է եղել հանրաքվեի կազմակերպման և անցկացման գործում։
«Ուկրաինայի անվտանգության ծառայության նյութերի համաձայն՝ դատարանը նրան մեղավոր է ճանաչել Ուկրաինայի քրեական օրենսգրքի 28-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 111-1-րդ հոդվածի 5-րդ մասով («համագործակցային գործունեություն»): Քննությամբ դատարանը նրան դատապարտել է 5 տարվա ազատազրկման՝ 10 տարի ժամկետով պետական մարմիններում պաշտոններ զբաղեցնելու և ընտրական գործընթացի հետ կապված գործունեությամբ զբաղվելու իրավունքից զրկելով»,- ասվում է ՈՒԱԾ-ի Telegram ալիքում։
Խերսոնի մարզը Զապորոժիեի, Դոնեցկի և Լուգանսկի հետ միասին դարձել է Ռուսաստանի Դաշնության սուբյեկտը 2022 թվականի սեպտեմբերին այնտեղ անցկացված հանրաքվեներից հետո։