ԵԽ բանաձևում դատապարտվել է ԼՂ-ում հայկական մշակութային արժեքների ոչնչացման Ադրբեջանի քաղաքականությունը
![]() 30475 Չորեքշաբթի, 01 փետրվարի, 2023 թ., 14:18 Եվրոպական խորհրդարանն ընդունել է «Մշակույթի համար նոր եվրոպական օրակարգի և միջազգային մշակութային հարաբերությունների համար ԵՄ նոր ռազմավարության իրականացում» բանաձևը։ ԿԳՄՍՆ-ն տեղեկացնում է, որ Բանաձևում անդրադարձ է կատարվում հակամարտային գոտիներում մշակութային արժեքների պաշտպանության հարցերին և դատապարտվում է վերջին հակամարտությունների ժամանակ պատմական, գեղարվեստական և մշակութային ժառանգության նպատակաուղղված ոչնչացումը։ Եվրոպական խորհրդարանի անվտանգային ու պաշտպանական հարցերով ենթակոմիտեի նախագահ Նատալի Լուազոյի (Nathalie LOISEAU/Renew Europe/ Ֆրանսիա) ստորագրած և նույն խմբակցության անդամ Պետրաս Աուստրևիչուսի (Petras AUŠTREVIČIUS/Լիտվա) կողմից համաստորագրված լրամշակման հիման վրա hստակ քննադատվում է նաև Լեռնային Ղարաբաղում հայկական մշակութային արժեքների ոչնչացմանն ուղղված Ադրբեջանի շարունակական քաղաքականությունը: Բանաձևի 78-րդ կետում, մասնավորապես, նշվում է. «Եվրախորհրդարանը կոչ է անում հանձնաժողովին խստիվ դատապարտել վերջին հակամարտությունների ընթացքում պատմական, գեղարվեստական և մշակութային ժառանգության ոչնչացումը, ինչպես նաև պատմական, գեղարվեստական և մշակութային ժառանգության համակարգված և քաղաքական կամ գաղափարական շարժառիթներով նպատակաուղղված ոչնչացումը: Եվրախորհրդարանը կոչ է անում հանձնաժողովին խստիվ դատապարտել նաև ինքնիշխան պետությունների, ժողովուրդների կամ փոքրամասնությունների ինքնության և մշակույթի արմատապես վերացումը, ներառյալ՝ Լեռնային Ղարաբաղում և նրա շրջակայքում հայկական մշակութային ժառանգությունը ոչնչացնելու և ժխտելու Ադրբեջանի շարունակական քաղաքականությունը»: Բանաձևն ընդունվել է նախորդ տարվա դեկտեմբերին: Այն հասանելի է հետևյալ հղմամբ: |
12903:06Հայտնի են «Արտավազդ 2025» մրցանակաբաշխության արդյունքները (լուսանկար)
246Երեկ, 01:06«Սոֆի Դևոյանի՝ Հայաստանը ներկայացնող պարախումբն է՝ թրքական գործվածքի դետալներով համալրված հագուստով». Գոհար Ասատրյան (լուսանկար, տեսանյութ)
42727.03.2025, 21:42Մահացել է Արայիկ Օհանյանը (Արզօ)
85423.03.2025, 12:24«Դեղտրիկյանը շատ լավ մարդ էր, ամեն ինչին մասնակցում էր»․ Սերժ Սարգսյան
71721.03.2025, 19:36«Չէր լռում․ և՛ փողոցում է եղել, և՛ ամենուր»․ Բագրատ Սրբազան (տեսանյութ)
72521.03.2025, 19:12«Արա Դեղտրիկյանի նման արտիստին պետք է հուղարկավորեին թատրոնից»․ Արտաշես Ալեքսանյան (տեսանյութ)
71821.03.2025, 18:42Արա Դեղտրիկյանի հոգեհանգստի արարողությունը՝ ուղիղ միացմամբ (տեսանյութ)