Սերյոժա Բարսեղյանը՝ երիտասարդների աշխարհի չեմպիոն
![]() 159 Երկուշաբթի, 27 մարտի, 2023 թ., 20:36 Ալբանիայում անցկացվող ծանրամարտի աշխարհի երիտասարդական առաջնությունում Հայաստանի ներկայացուցիչ Սերյոժա Բարսեղյանը նվաճեց 67 կգ քաշային կարգի երկամարտի ոսկե մեդալը։ Պոկում վարժությունում նա ցույց տվեց 128 կգ արդյունք՝ նվաճելով փոքր ոսկե մեդալ։ Հրումում վարժությունում Սերյոժա Բարսեղյանը 147 կգ արդյունքով գրավեց չորրորդ տեղում։ Ալբանիայում անցկացվող ծանրամարտի աշխարհի երիտասարդական առաջնությունում Հայաստանի ներկայացուցիչ Սերյոժա Բարսեղյանը նվաճեց 67 կգ քաշային կարգի երկամարտի ոսկե մեդալը։ Պոկում վարժությունում նա ցույց տվեց 128 կգ արդյունք՝ նվաճելով փոքր ոսկե մեդալ։ Հրումում վարժությունում Սերյոժա Բարսեղյանը 147 կգ արդյունքով գրավեց չորրորդ տեղում։ Երկամարտում նրա արդյունքն է 275 կգ։ Հայ ծանրորդը 5 կգ գերազանցեց երկորրդ տեղը գրաված Ալ Մարզուքին Սաուդյան Արաբիայից։ |