ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը խոսել է գլոբալ սպառնալիքների մասին
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը կարծում է, որ աշխարհաքաղաքականության մեջ «տեկտոնական սալերի տեղաշարժ» կա, և ոչ մի պետություն չի կարողանա դիմակայել գլոբալ սպառնալիքներին։
«Տեխնոլոգիան փոխում է կյանքը: Աշխարհաքաղաքականության մեջ տեկտոնական թիթեղների տեղաշարժեր կան: Համաշխարհային սպառնալիքները չեն կարող լուծվել միայնակ գործող որևէ պետության կամ կազմակերպության կողմից»,- ասել է նա չորեքշաբթի օրը Ժողովրդավարության գագաթնաժողովի շրջանակներում: ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը նաև ասել է, որ ժողովրդավարությունը ներկայում վտանգի տակ է։
«Ժողովրդավարությունը, օրենքի գերակայությունը և մարդու իրավունքների հարգանքը՝ այս արժեքներն այսօր վտանգի տակ են: Մենք տեսնում ենք ավելի ու ավելի շատ դեսպոտիզմ և ավելի քիչ կրթություն»,- հավելել է նա:
Հանուն Ժողովրդավարության երկրորդ գագաթնաժողովը բացվել է վիրտուալ ձևաչափով՝ Զամբիայի, Կորեայի Հանրապետության, Կոստա Ռիկայի, Նիդեռլանդների և ԱՄՆ-ի համանախագահությամբ մարտի 29-ին և կտևի երկու օր։