Չինաստանը մերժում է շփումները վերսկսելու՝ ԱՄՆ-ի առաջարկները
Չինաստանը մերժել է բարձր մակարդակով շփումները վերսկսելու՝ ԱՄՆ-ի առաջարկները, հայտնում է Politico-ն՝ հղում անելով ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի աղբյուրներին։
Նշվում է, որ չինական կողմը չի ցանկացել նոր օր նշանակել պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի՝ նախկինում չեղարկված Չինաստան այցի համար, ինչպես նաև մերժել է այլ դիվանագետների այցերը համակարգելու՝ ԱՄՆ-ի առաջարկները։ Ի հավելումն դրան՝ Չինաստանը նաև հրաժարվել է հեռախոսազրույց կազմակերպել Միացյալ Նահանգների նախագահ Ջո Բայդենի և նախագահ Սի Ցզինպինի միջև։
Հրատարակությունը ենթադրում է, որ ԱՄՆ-ն նման արձագանքի է արժանացել՝ հրավիրելով Թայվանի աշխատակազմի ղեկավար Ցայ Ինգ Վենին։