Ղազախստանում կներմուծվի քառօրյա աշխատանքային շաբաթ
2023 թվականի հուլիսի 1-ից համապատասխան փոփոխություններ են կատարվում «Սոցիալական ապահովության հարցերի վերաբերյալ Ղազախստանի Հանրապետության օրենսդրական առանձին ակտերում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» աշխատանքային օրենսգրքում։
Օրենքը նշում է, որ կողմերի համաձայնությամբ աշխատանքային պայմանագիրը թույլ է տալիս սահմանել քառօրյա աշխատանքային շաբաթ՝ հնգօրյա կամ վեցօրյա աշխատանքային շաբաթով փոխարինելու իրավունքով։
Ինչ վերաբերում է հանգստյան օրերին, ապա քառօրյա աշխատանքային շաբաթով դրանք կսահմանվեն կոլեկտիվ պայմանագրով կամ աշխատանքային կանոնակարգով։