Մարմնամարզիկները դուրս են եկել աշխարհի գավաթի խաղարկության եզրափակիչ
![]() 185 Ուրբաթ, 28 ապրիլի, 2023 թ., 16:00 Հայաստանի ներկայացուցիչներ Արթուր Ավետիսյանն ու Արթուր Դավթյանը հաղթահարել են օղակների վարժության եզրափակիչը: Ավետիսյանը 14.633 միավոր է վաստակել և 3-րդ տեղով դուրս եկել եզրափակիչ, իսկ Դավթյանը 14.266 միավոր է հավաքել և 7-րդ տեղով հաղթահարել որակավորման փուլի արգելքը: Հայաստանի մյուս ներկայացուցիչներ Հարություն Մերդինյանն ու Գագիկ Խաչիկյանը հաղթահարել են նժույգթափեր վարժության որակավորման փուլը: Մերդինյանը վաստակել է 14.466, Գագիկ Խաչիկյանը՝ 14.300 միավոր: Մերդինյանը 4-րդ տեղով է դուրս եկել եզրափակիչ, իսկ Խաչիկյանը՝ 6-րդ: Այսօր՝ ապրիլի 28-ին, Եվրոպայի կրկնակի չեմպիոն, Օլիմպիական խաղերի բրոնզե մեդալակիր Արթուր Դավթանը կմասնակցի հենացատկի վարժության որակավորման փուլին: Առանձին գործիքների եզրափակիչները կկայանան ապրիլի 29-ին և 30-ին: Աղբյուրը` ԿԳՄՍՆ |