ԱՄՆ-ն մայիսի 3-ին կհայտարարի Ուկրաինային 300 միլիոն դոլարի ռազմական օգնության փաթեթի մասին. Politico
![]() 2071 Չորեքշաբթի, 03 մայիսի, 2023 թ., 00:00 ԱՄՆ վարչակազմը մտադիր է մայիսի 3-ին հայտարարել Ուկրաինային 300 մլն դոլարի չափով ռազմական օգնության հաջորդ փաթեթի մասին։ Այս մասին հայտնում է Politico-ն: Վարչակազմը մտադիր է հայտարարել Ուկրաինային 300 մլն դոլարի ռազմական օգնության փաթեթի մասին, որը ներառում է հրետանային և ականանետային զինամթերք, բեռնատարներ, ծանր տեխնիկա, պահեստամասեր և Hydra-70 հրթիռներ։ Ավելի վաղ Ուկրաինայի ռազմաօդային ուժերի հրամանատար Նիկոլայ Օլեշչուկը Telegram-ի իր ալիքում հրապարակել էր ամերիկյան Zuni հրթիռներով Սու-25 ինքնաթիռի լուսանկարը։ ԱՄՆ-ն խոստացել էր այդ «օդ-երկիր» հրթիռները Ուկրաինային մատակարարել հունվարին։ Այնուհետ պաշտպանության փոխնախարար Լորա Կուպերը հայտարարեց ուկրաինական բանակին 4000 Zuni հրթիռներ փոխանցելու մասին՝ որպես ռազմական օգնության հերթական փաթեթ։ Zuni-ն խորհրդային S-13-ի ամենամոտ անալոգն է։ Այն նախատեսված է փոքր չափերի վերգետնյա և ստորջրյա թիրախները ոչնչացնելու համար: Նրա թռիչքի առավելագույն հեռահարությունը 8 կմ է, առավելագույն արագությունը՝ 2600 կմ/ժ։ ԱՄՆ ռազմածովային ուժերը և ռազմաօդային ուժերը Zuni-ն օգտագործել են F-89, F-4 և F-16 կրիչների վրա հիմնված կործանիչների վրա: Մինչ այս Սպիտակ տունը հայտարարել էր Ուկրաինային 3 միլիարդ դոլարի զենք մատակարարելու մասին, այս փաթեթը ամենամեծն էր ամերիկյան աջակցության շարքում։ Այն ներառում էր նաև 50 Bradley հետևակի մարտական մեքենա, 100 M113 զրահափոխադրիչներ, RIM-7 և Sea Sparrow հրթիռներ, HIMARS զինամթերք և այլն։ |