Սիրիան վերադարձվեց Արաբական լիգա
Արաբական պետությունների լիգայի (ԱՊԼ) անդամ երկրների արտգործնախարարները որոշել են Սիրիան վերադարձնել դաշինք։ Այս մասին հայտարարել է Իրաքի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Ահմեդ ալ-Սահաֆը։
«Արաբական երկրների արտգործնախարարների խորհուրդը որոշել է Սիրիային վերադարձնել իր տեղը Արաբական լիգայում»,- նրա հայտարարությունը մեջբերում է Alsumaria News հեռուստաալիքը։
Մայիսի 7-ին Կահիրեում տեղի կունենա ԼԱՊ-ի ԱԳ նախարարների արտահերթ հանդիպումը, որտեղ նրանք քննարկում են Սիրիայի և Սուդանի հարցը։ Ավելի վաղ Արաբական լիգայի անդամները հայտարարել էին, որ դաշինքի անդամների մեջ բավական ձայներ կան դաշինքին Սիրիայի անդամակցությունը վերականգնելու համար։
Արաբական լիգային Սիրիայի անդամակցությունը սառեցվել էր 2011 թվականի նոյեմբերին՝ երկրում քաղաքացիական պատերազմի բռնկման պատճառով։ Որոշ երկրներ նույնպես հետ են կանչել իրենց դեսպաններին Դամասկոսից։