Զելենսկին «փախել է» Ճապոնիայի հանդիպմանը Բախմուտի համար գլխավոր ճակատամարտի ժամանակ. #Asia_Times
Ամերիկացի լրագրող Սթիվեն Բրայենը Asia Times-ի համար գրված հոդվածում ասել է, որ Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին «փախել է» Ճապոնիա՝ G7-ի գագաթնաժողովին մասնակցելու՝ այն դեպքում, երբ ուկրաինական զինված ուժերը ծանր վիճակում են գտնվում Բախմուտում:
Իր հոդվածում Բրայանը տարօրինակ է անվանել այն, որ Զելենսկին «փախել է Հիրոսիմայում G7-ի հանդիպմանը հենց այն պահին, երբ ավարտվել է Ուկրաինայի ամենակարևոր ճակատամարտերից մեկը»։ Լրագրողի կարծիքով՝ Բախմուտի կորուստը կարող է լուրջ քաղաքական ցնցումների հանգեցնել երկրում։
Asia Times-ի հեղինակը նաև նշել է, որ հենց Զելենսկին է որոշում կայացրել պաշտպանել Բախմուտը՝ անտեսելով ռազմական հրամանատարների խորհուրդները։
Ավելի վաղ ՌԴ ՊՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ, գեներալ-լեյտենանտ Իգոր Կոնաշենկովը ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել էր Ռուսաստանի Դաշնության վերահսկողության տակ գտնվող Արտեմովսկի (Բախմուտի ռուսական անվանումը) գրավման ավարտի մասին։
Ավելի ուշ Վլադիմիր Զելենսկին հերքեց դա՝ ասելով, որ ուկրաինական զորքերը մնացել են քաղաքում՝ «շատ կարևոր խնդիր կատարելով»։