Տարօրինակ պատմություններ ՊՆ «Մայր Հայաստան» ռազմական պատմության թանգարանի տնօրեն Կարեն Մելիք-Թանգյանի անվան շուրջ
![]() 860 Շաբաթ, 27 մայիսի, 2023 թ., 15:48 Վերջին ամիսներին համացանցում տեղեկություններ էին շրջանառվում այն մասին, որ ՀՀ Պաշտպանության նախարարության «Մայր Հայաստան» ռազմական պատմության թանգարանի, այժմ արդեն նախկին տնօրեն Կարեն Մելիք-Թանգյանը «... ճնշումներ է գործադրում որոշ աշխատակիցների նկամամբ, առանց հիմնավորումների ազատել է աշխատակիցներից երկուսին (Ա․ Խաչատրյան, Լ․ Անտոնյան), ինչպես նաև, թանգարանի պետական միջոցների հաշվին գնումներ է կատարել ընկերություններից, որոնք փոխկապակցված են իր և իր ընտանիքի անդամների հետ (այդ թվում գրասենյակային, տպագրական և այլն): Ընդ որում, այս միջադեպերի վերաբերյալ թանգարանի աշխատակիցները բազմիցս դիմել են վերադաս՝ ՊՆ աշխատակազմին, որի արդյունքում Կարեն Մելիք-Թանգյանն ազատվել է զբաղեցրած պաշտոնից։ Վերոնշյալ տեղեկատվությունների մասին մանրամասներ ստանալու նպատակով խմբագրությունը գրավոր հարցումով դիմել է «Մայր Հայաստան» ռազմական պատմության թանգարանի տնօրինությանը։ Թանգարանի ներկայիս տնօրեն Վ․ Հակոբյանը պարզաբանել է, որ՝ «․․․Կարեն Մելիք-Թանգյանի պաշտոնավարման ընթացքում կատարված գնումների, հաշիվ-ապրանքագրերի պատճենները և ընկերությունների անունները տրամադրվել են ՊՆ Ռազմական ոստիկանության Երևանի բաժնին, որտեղ իրականացվում է հետաքննություն, իսկ աշխատանքից ազատված Ա․ Խաչատրյանն ու Լ․ Անտոնյանը կրկին վերականգնվել են իրենց աշխատանքին»։ (նամակի պատճեն կցված է ստորև)