ՌԴ-ում թոշակառուն դատապարտվել է 3 տարվա ազատազրկման հակապատերազմական մեկնաբանությունների համար
Առաջին Արևելյան շրջանի զինվորական դատարանը Նովոսիբիրսկի 67-ամյա բնակիչ Թախիր Արսլանովին դատապարտել է 3 տարվա ազատազրկման VKontakte-ում հակապատերազմական մեկնաբանությունների համար, հայտնում է Նովոսիբիրսկ 2020 թելեգրամ-ալիքը։
Արսլանովը մեղավոր է ճանաչվել ծայրահեղականության դրդման (ՌԴ ՔՕ 280-րդ հոդվածի 2-րդ մաս), համացանցում ահաբեկչության մասին հրապարակային կոչերի (ՌԴ ՔՕ 205-րդ հոդվածի 2-րդ մաս) և զանգվածային անհնազանդությունների կոչերի համար (Ռուսաստանի Դաշնության Քրեական օրենսգրքի 212-րդ հոդվածի 3-րդ մաս): Պետական ​​մեղադրող կողմը դատապարտյալի համար պահանջել է 6 տարվա ազատազրկում։
Արսլանովի դեմ գործ հարուցելու պատճառ է հանդիսացել նրա մեկնաբանությունները ВКонтакте-ում մի գրառման տակ՝ Նովոսիբիրսկի Լենինսկի շրջանում զինկոմիսարիատը հրկիզելու մասին, որը տեղի է ունեցել 2022 թվականի սեպտեմբերի վերջին։ Սկզբում տղամարդը կասկածվում էր այս հանցագործության կատարման մեջ, սակայն հարցաքննությունից հետո, ըստ աղբյուրի, նրան ասել են, որ նա գործում ներգրավված է որպես վկա։
Թոշակառուի խոսքով՝ իրեն հետապնդել են «դժգոհ մեկնաբանությունների համար»։
«Աղջիկս Կիևում է ապրում, երբ սկսեցին ռմբակոծել, ես պարզապես կորցրի խելքս, սկսեցի հակապատերազմական մեկնաբանություններ գրել, երեխաս գիշերել է ռումբերի ապաստարանում, հասկանո՞ւմ ես»,- մեկնաբանել է Արսլանովը:
Դատապարտյալը վերջին ելույթի ժամանակ հայտարարել է նաև, որ «հակակրանք ուներ երկրի ղեկավարության նկատմամբ», սակայն չի պատրաստվում անօրինական գործողություններ կատարել։ Նովոսիբիրսկի քաղաքացու դեմ քրեական գործ է հարուցվել 2023 թվականի փետրվարին։ Արսլանովի տանը երկու խուզարկություն է կատարվել, որի ժամանակ ուժայինները կոտրել են բնակարանի դուռը։