«Չեմ կարող հաստատել, որ մենք տեղեկացվել ենք»․ Պեսկով
Ադրբեջանի իշխանությունները Մոսկվային չեն զգուշացրել Լեռնային Ղարաբաղում հակաահաբեկչական գործողություն սկսելու ծրագրերի մասին, ինչպես ավելի վաղ հայտնել էին որոշ լրատվամիջոցներ։ Այս մասին երեքշաբթի՝ սեպտեմբերի 19-ին, ճեպազրույցում ասել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը։
«Չեմ կարող հաստատել, որ մեզ նախապես ծանուցել են»,- ասել է նա։
Նա նաև կոչ է արել Բաքվին և Երևանին՝ հետևել Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ եռակողմ պայմանավորվածություններին։
«Դրա համար միակ առարկայական հիմքը երկու և երեք տարի առաջվա եռակողմ փաստաթղթերն են, որոնք ստորագրվել են Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև։ Հետևաբար, մենք բոլորին խրախուսում ենք հետևել այս փաստաթղթերի դրույթներին: Բնականաբար, հաշվի առնելով նոր իրողությունները»,- ասել է Պեսկովը՝ պարզաբանելով, որ խոսքը վերաբերում է նրան, որ Երևանը ճանաչել է Ադրբեջանի տարածքը 1991թ-ի դրությամբ: Կրեմլի պաշտոնյան նաև հավելել է, որ տարածաշրջանում սրման ֆոնին ռուս զինվորականներն աշխատում են «կարգավորման գործընթացը քաղաքական և դիվանագիտական ալիքի վերածելու ուղղությամբ»։ Նրա խոսքով, Լեռնային Ղարաբաղում ռուս խաղաղապահների կյանքին սպառնացող վտանգի մասին դեռ տեղեկություն չկա, նրանք աշխատում են կողմերի հետ սերտ կապի մեջ։