ԱՄՆ-ն համաձայնել է տարհանել Գազայի հատվածը. Իսրայելը պատրաստվում է գործողության #CNN
Բանակցություններ են ընթանում, որպեսզի թույլ տրվի ԱՄՆ քաղաքացիներին և պաղեստինցիներին լքել Գազայի հատվածն Իսրայելի զինված ուժերի ցամաքային գործողությանն ընդառաջ, գրում է CNN-ը՝ վկայակոչելով Իսրայելի բարձրաստիճան պաշտոնական աղբյուրը։
Ըստ քննարկվող համաձայնության, ԱՄՆ-ի քաղաքացիները կկարողանան անցնել Ռաֆահ սահմանը՝ օգտագործելով ԱՄՆ-ի անձնագրերը: Միևնույն ժամանակ, պաղեստինցիների թիվը, ովքեր կարող են անցնել սահմանը, կսահմանափակվի օրական 2000 հոգով, CNN-ին ասել է պաշտոնյան։
Եգիպտացիները, որոնք վերահսկում են Ռաֆահի սահմանը Գազայի հատվածի և Եգիպտոսի միջև, պետք է վերջնական համաձայնություն տան այդ ծրագրին։ Իսրայելցի պաշտոնյան հավելել է, որ Իսրայելը միայն կշահի, եթե Գազայի հատվածից ավելի շատ պաղեստինցիներ հեռանան: