Գազան դարձել է անապատ, ցավազրկողներն ու անզգայացնողները վերջացել են
Իսրայելի զինված ուժերն ակտիվացնում են հարձակումները Գազայի հատվածի վրա՝ «պատերազմի հաջորդ փուլերին» նախապատրաստվելու համար, պնդում է Իսրայելի պաշտպանության բանակը: Հրեական պետության զինված ուժերն արդեն կիրակի վաղ առավոտյան հարվածներ են հասցրել Գազայի հատվածին և Հորդանան գետի արևմտյան ափին։
Իսրայելական տանկը` Գազայի սահմանին
Այսպիսով, Իսրայելի ռազմաօդային ուժերը շաբաթ օրվա երկրորդ կեսին գրոհել են Գազայի հատվածի բնակեցված տարածքները:
Գազան` հրթիռակոծությունների տակ
Արդյունքում զոհվել է 29 պաղեստինցի։ WAFA-ն հայտնել է, որ 11 պաղեստինցի է սպանվել Ռաֆահից արևմուտք գտնվող Թել էս-Սուլթան շրջանում։ Եվս 8 մարդ է զոհվել Նուսեյրաթ փախստականների ճամբարի շուկայի հրապարակում գտնվող սրճարանի վրա հարձակման հետևանքով։
Գազայի հատվածում բժիշկներն ահազանգ են հնչեցնում:
Գազայում փրկարարը բժշկին է փոխանցում փլատակներում գտնված երեխային
Նրանց խոսքով՝ անզգայացնող դեղամիջոցները վերջացել են, ցավազրկողներ չկան, մարդասիրական օգնությունը, որը հոկտեմբերի 21-ին մտել է անկլավ, բավարար չէ։
Հումանիտար օգնությունը մուտք է գործում Գազա
Գազայի բնակիչների թիվը, ովքեր լքել են իրենց տները հակամարտության սրման պատճառով, հասել է 1,5 միլիոնի։
Միևնույն ժամանակ, Իսրայելի կառավարությունը գտնվում է անվտանգության կառույցների «բազեների» ճնշման տակ: Նրանք պահանջում են կանխարգելիչ հարված հասցնել Լիբանանի շիական «Հեզբոլլահ» խմբավորման զինյալ ուժերին։ Ճիշտ է, մինչ այժմ այս պահանջը ​​բախվում է Միացյալ Նահանգների ուժեղ հակազդեցությանը, որը մտավախություն ունի, որ երկու ճակատով պատերազմը կարող է հանգեցնել տարածաշրջանային մեծ հակամարտության բռնկման:
Այժմ արևմտյան առաջնորդները հուսով են, որ Կատարը կօգնի՝ տուն բերել Իսրայելում պատանդ պահվող իրենց քաղաքացիներին: Ուրբաթ օրը ՀԱՄԱՍ-ն ազատ է արձակել ԱՄՆ-ի երկու պատանդ քաղաքացիների՝ Ջուդիթ Թայ Ռաանանին և Նատալի Շուշանա Ռաանանին:
ՀԱՄԱՍ-ի կողմից ազատ արձակված գերիները
Պարսից ծոցի փոքր պետության դերն այս հարցում ամրապնդել է էմիրության՝ որպես «գլոբալ միջնորդի» համբավը: