ԱՄՆ-ն պատժամիջոցներ է սահմանել ՀԱՄԱՍ-ի և «Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուս»-ի դեմ
Միացյալ Նահանգները նոր պատժամիջոցներ է սահմանել պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ շարժման և Իրանի «Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուս»-ի (ԻՀՊԿ, Իրանի զինված ուժերի էլիտար ստորաբաժանումներ) անդամների դեմ՝ կապված հոկտեմբերի 7-ին պաղեստինցի գրոհայինների՝ Իսրայելի վրա հարձակման հետ։ Այս մասին ասվում է ԱՄՆ ֆինանսների նախարարության հայտարարության մեջ։
«Այսօր Օտարերկրյա ակտիվների վերահսկողության գրասենյակը (OFAC) պատժամիջոցների երկրորդ փուլն է իրականացրել ՀԱՄԱՍ-ի հետ կապված առանցքային պաշտոնյաների և ֆինանսական ցանցերի դեմ»,- նշվում է հաղորդագրության մեջ։
Սահմանափակումները ներառում էին Իրանում ՀԱՄԱՍ-ի ներկայացուցչին, Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի որոշ անդամների, ինչպես նաև «Գազայի հատվածում գտնվող կազմակերպություն», որը «ծառայում էր որպես իրանական անօրինական միջոցների փոխանցման ուղին» Համասի և «Իսլամական ջիհադ» խմբավորման համար:
Գազայի հատվածում տեղակայված «Ալ-Անսար» ասոցիացիան և նրա տնօրեն Նասեր ալ-Շեյխ Ալին նույնպես հայտնվել են ԱՄՆ պատժամիջոցների տակ։ Ըստ ԱՄՆ իշխանությունների՝ նրա գործունեությունն ուղղված է «ահաբեկիչների հավաքագրմանը»։ Սահմանափակումներ են սահմանվել նաև սուդանական Zawaya Group for Development and Investment Co. LTD-ն, Larrycom for Investment Company-ն և իսպանական Zawaya Group for Development Investment Sociedad Limitada կազմակերպությունների նկատմամբ, որոնք պատկանում են սուդանցի գործարար Աբդել Բասիտ Համզա ալ-Հասան Մուհամմադ Խեյրին, ով հոկտեմբերի 18-ին ԱՄՆ գանձապետարանի կողմից ներառվել է միջազգային ահաբեկիչների ցուցակում:
Բացի այդ, ամերիկյան իշխանությունները սահմանափակումներ են մտցրել Թուրքիայի քաղաքացիներ Ալաադդին Շենգյուլերի, Գյուլշահ Յիգիթոլի և Արվա Մանգուշի նկատմամբ։ Ըստ ԱՄՆ ֆինանսների նախարարության՝ նրանք կապված են թուրքական Trend GYO ընկերության հետ, որի գերատեսչության փորձագետները 2022 թվականին ներառվել են ՀԱՄԱՍ-ի ներդրումային պորտֆելում։
Արդյունքում ԱՄՆ-ում այդ անձանց բոլոր ակտիվները կսառեցվեն, ներառյալ նրանց մասնակցությունը ընկերությունների կապիտալում, որը հավասար է կամ գերազանցում է 50%-ը։ Այս անձանց հետ ցանկացած գործարք կարգելվի, և երրորդ անձանց կողմից նրանց վարքագիծը կարող է երկրորդական պատժամիջոցներ առաջացնել նրանց նկատմամբ: