ԱՄՆ-ն Իսրայելից պահանջում է պահպանել կանոնները
ԱՄՆ-ի նախագահի ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջեյք Սալիվանը CNN-ին տված հարցազրույցում ասել է, որ ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը մոտակա ժամերին բանակցություններ կվարի Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի հետ։
Բանակցությունների ընթացքում Բայդենը մտադիր է ընդգծել Գազայում ահաբեկիչներին խաղաղ բնակչությունից տարբերելու կարևորությունը։ Սալիվանը նշել է. «Հազարավոր պաղեստինցի խաղաղ բնակիչներ են զոհվել այս հակամարտության ընթացքում, և դա բացարձակ ողբերգություն է»։ Նա նաև ավելացրել է. «Այս մարդիկ արժանի չէին մահվան։ Նրանք արժանի էին ապրելու խաղաղության, ապահովության և արժանապատվության մեջ»:
ՀԱՄԱՍ-ի կողմից կենդանի վահանների օգտագործումը մեծացնում է իրավիճակի բարդությունն Իսրայելի համար, բայց չի ազատում նրան միջազգային իրավունքի համաձայն՝ ահաբեկիչներին խաղաղ բնակիչներից տարբերելու և անմեղ մարդկանց պաշտպանելու պատասխանատվությունից, ասել է Սալիվանը:
Սալիվանը նաև մատնանշել է Իսրայելի՝ պատերազմում «միջոցները նպատակներին համապատասխանեցնելու» անհրաժեշտությունը՝ հավանաբար վկայելով Վաշինգթոնի անհանգստության մասին՝ ցամաքային գործողություններում Իսրայելի ռազմավարության վերաբերյալ: