Ուելսի ֆուտբոլասերները զայրացած են. Հայաստանում նրանցից 32-ին բերման են ենթարկել. #BBC
Եվրոպայի առաջնության ընտրական խաղից առաջ Հայաստանում ձերբակալվել են ուելսցի 30-ից ավելի ֆուտբոլասերներ, հաղորդում է BBC-ն։
Շաբաթ օրը կայանալիք հանդիպմանը մայրաքաղաք Երևան է եկել մոտ 1200 երկրպագու։
Ուելսի ֆուտբոլային ասոցիացիան (FAW) հաստատել է, որ 32 երկրպագու ձերբակալվել է:
Երևանում գտնվող՝ Հարավային Ուելսի ոստիկանության աշխատակիցները հայտնել են, որ ձերբակալված երկրպագուների նկատմամբ որևէ գործողություն չի իրականացվել, և իրենք փորձում են պարզել, թե ինչ է տեղի ունեցել։
Աջակից Լեֆի Գրուֆուդը նկարագրել է իր զայրույթը՝ ասելով, որ դա իսկական ցնցում էր, իրեն ձերբակալել են մի խումբ ընկերների հետ քաղաքում հաճելի գիշեր անցկացնելուց հետո:
Մեկ այլ երկրպագու պատմել է, որ իրենցից մոտ 25-ին դեմ են տվել պատին և ծաղրել՝ վեցամսյա ազատազրկմամբ սպառնալով:
«Մենք երեքով հետ էինք գնում դեպի հյուրանոց անցյալ գիշեր՝ բավականին ուշ, և ոստիկանական մեքենաները եկան ուղիղ մեզ մոտ, մեզ նստեցրին իրենց մեքենաները, տարան, պահեցին մեզ կալանքի տակ մինչև այսօր (շաբաթ) կեսօրվա ժամը 3.30, - ասել է Գրուֆուդը,- մեր հանդեպ վիրավորական էին վերաբերվում՝ ոչ ջուր, ոչ խուց, գիշերվա ընթացքում՝ ոչինչ»:
«Ոչ մի բացատրություն, թե ինչու են մեզ ձերբակալել: Մենք անընդհատ հարցեր ենք տվել, բայց պատասխաններ չեն եղել: Մենք ընդհանրապես չենք քնել և զայրացած ենք:
Դա շոկ է, մենք չէինք սպասում, այնինչ սիրում էինք այդ վայրը:
Անցած գիշեր մենք շատ գոհ մնացինք բարերի մարդկանցից, շատ լավ մթնոլորտ էր, բայց սա մեծ ցնցում էր բոլորիս համար: Ես իմացա, որ նրանք պնդում են, որ ուելսցի երկրպագուների միջև ծեծկռտուք է տեղի ունեցել, բայց մենք ակնհայտորեն ոչինչ չգիտենք այդ մասին, և ես կասկածում եմ, որ դա տեղի է ունեցել, բայց դա է պատճառը, որ նրանք մեզ տարել են»,- ասել է նա:
«Ես պետք է ազնիվ լինեմ ձեզ հետ: Ես դեռ մի փոքր զայրացած եմ տեղի ունեցածի վերաբերյալ»,- ասել է մեկ այլ երկրպագու՝ Ջերալթ Դաֆիդը:
Նա մի քանի բաժակ խմել է բարում մի խումբ ընկերների հետ և մինչ նրանք սպասել են տաքսիին, ոստիկանները հայտնվել են «բացարձակապես ոչ մի տեղից»: «Նրանք շատ ագրեսիվ էին և մեզ բոլորիս ձեռնաշղթաներ էին հագցնում։
Նրանք մեզ խցկեցին ոստիկանական մեքենայի հետևի մասը, այնուհետև նույնիսկ ոստիկանական մեքենայում բավականին դաժան էին, հարվածեցին դեմքիս, երբ ես խոսում էի, դա տրավմատիկ էր»,- պատմել է նա և նկարագրել մոտ 25 երկրպագուի, որոնց ոստիկանները «լուսանկարել են և ծաղրել»:
Դաֆիդը հաստատել է, որ երկրպագուները ոչ մի սխալ բան չեն արել՝ հավելելով. «Նրանք հիմնականում մեզ այնտեղ գրություն են տվել՝ ասելով՝ «լավ, դու ոչ մի վատ բան չես արել, ստորագրիր այստեղ»:
Հայտարարության մեջ FAW-ն ասում է. «Մենք տեղյակ ենք իրավիճակին և կանոնավոր քննարկումների մեջ ենք շրջիկ ոստիկանության և FSA Cymru-ի (Ֆուտբոլի աջակիցների ասոցիացիա) հետ՝ վերահսկելով իրավիճակը:
«FSA Cymru-ն երկրպագուների դեսպանատունն է, որը կապ ունի տեղական իշխանությունների, ինչպես նաև Հարավային Ուելսի ոստիկանության հետ, ովքեր այստեղ են տեղական իրավապահների հետ կապ հաստատելու համար»,- ասում է աղբյուրը: Հայաստանում գտնվող՝ Հարավային Ուելսի ոստիկանությունից Սուփթ Սթիվ Ռիսն ասել է. «Մենք տեղյակ ենք շաբաթ օրը վաղ առավոտյան Երևանում տեղի ունեցած միջադեպի մասին, որի արդյունքում 32 ուելսցի երկրպագուներ ձերբակալվել են։
Մենք աշխատում ենք երկրպագուների դեսպանատան և տեղի իրավապահների հետ՝ պարզելու, թե կոնկրետ ինչ է տեղի ունեցել։
Ուելսի երկրպագուները լավ համբավ ունեն արտերկրում, ուստի սա շատ անսովոր է»:
Միջադեպին նախորդել է ուրբաթ օրը մի կին երկրպագուի բողոքը: Նա պնդում է, որ տաքսու վարորդը, իբր, հետևում նստել է նրա հետ և վճարման փոխարեն խնդրել «սեքսուալ ծառայություններ»: