Ռուսաստանը մտադիր է շարունակել ռազմական գործողությունը մինչև 2026թ-ը և վերցնել Խարկովն ու Դնեպրը. #Bild
Ուրբաթ, 15 դեկտեմբերի, 2023 թ., 00:00
Գերմանական Bild հրատարակության ռազմական վերլուծաբան Յուլիան Ռեպկեն, վկայակոչելով հետախուզական աղբյուրներ, գրել է, որ Ռուսաստանը մտադիր է մինչև 2026 թվականը շարունակել հատուկ ռազմական գործողությունն Ուկրաինայում և վերահսկողության տակ առնել Խարկովը, Դնեպրը և այլ քաղաքներ։
Ռեպկեի բացահայտած հետախուզական տեղեկատվությունում նշվում է, որ Ռուսաստանի ղեկավարությունը հույս ունի Ուկրաինային արևմուտքի աջակցության նվազման վրա։ Միաժամանակ Կրեմլը, ինչպես նշվում է հրապարակման մեջ, չի ծրագրում խաղաղ բանակցություններ և մշակում է միջնաժամկետ ռազմական գործողությունների ծրագիր։
Հոդվածագիրը գրում է, որ այս պլանների համաձայն, մինչև 2024 թվականի վերջ ՌԴ ԶՈւ-ն պետք է լիակատար վերահսկողություն հաստատի Դոնեցկի և Լուգանսկի՝ այսպես կոչված Ժողովրդավար Հանրապետությունների տարածքների վրա և հասնի Խարկովի մարզի Օսկոլ գետը։ Իսկ 2026 թվականի վերջում ռուսական զորքերը պետք է վերահսկեն Զապորոժիեի, Դնեպրոպետրովսկի և Խարկովի շրջանների զգալի մասը, այդ թվում՝ Խարկով, Դնեպր և Զապորոժիե քաղաքները։ Իսկ Խերսոնի ճակատում նախատեսվում է պաշտպանությունն անցկացնել Դնեպրի երկայնքով։
«Դնեպրից ձախ բոլոր արևելյան տարածքները պետք է նվաճվեն 36 ամսվա ընթացքում»,- մեջբերում է Ռեպկեն աղբյուրին, որը բացատրել է, որ այս դեպքում Դնեպրը կդառնա նոր ճակատային գիծ:
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինն այսօր մամուլի ասուլիսում նշել է, որ Ստամբուլում բանակցությունների ընթացքում համաձայնեցվել են Ուկրաինայի ապառազմականացման հարցերը, իսկ այժմ հնարավոր է համաձայնության գալ կամ հարցը լուծել ուժային ճանապարհով։ Պետության ղեկավարը նշել է նաև, որ ակտուալ է Ուկրաինայի ապաազգայնացման հարցը։
ՌԴ ԱԳՆ-ն նախկինում բազմիցս հայտարարել է, որ Ռուսաստանը չի հրաժարվել Ուկրաինայի հարցով բանակցություններից, սակայն չի տեսնում, որ Կիևն ու արևմտյան երկրները ձգտում են դրանց։