Ինչո՞ւ շնաձկները երբեք չեն լողում Սև ծով
Շնաձկները դիմացկուն են, ուստի Բոսֆորը հաղթահարելը և Միջերկրական ծովից Սև ծով անցնելը նրանց համար խնդիր չէ։ Միջերկրական ծովում շատ շնաձկներ կան, թեև մարդկանց համար վտանգ են ներկայացնում միայն սպիտակ և ցուլ շնաձկները, բայց նրանք գործնականում չեն լողում Սև ծով։ Գիտնականների կարծիքով, շնաձկներն անհարմար են զգում Սև ծովում, ինչին նպաստում է ինչպես ինտենսիվ նավագնացությունը, այնպես էլ ջրի ցածր ջերմաստիճանը: Նաև, չնայած այն հանգամանքին, որ երկու ծովերն էլ միացված են, նրանց քիմիական բաղադրությունը տարբեր է։
Շնաձկները չեն սիրում լողալ Բոսֆորում, այնտեղ անընդհատ նավեր են շրջում, իսկ Սև ծովում նավակների և զբոսանավերի մեծ շարժ կա: Գիշատիչներին դուր չի գալիս, երբ շրջապատում այդքան աղմուկ է բարձրանում, մանավանդ որ այն վախեցնում է որսին։
Շնաձկները սովոր են տաք ջրին, եթե դրա ջերմաստիճանը իջնի 18 աստիճանից, նրանք չեն կարողանա նորմալ որս անել և կկորցնեն արագությունը։ Սև ծովում ջուրը սառն է, 18 աստիճանից բարձրանում է միայն ամռանը։