Մեծ Բրիտանիայի դեսպանի հրապարակումը զայրացրել է Զախարովային
Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը կարող է Մեծ Բրիտանիայի դեսպան Նայջել Քեյսիին կանչել դիվանագիտական ​​վարչություն՝ Ռուսաստանի Դաշնության կողմից օկուպացված Ուկրաինայի շրջաններում ՌԴ նախագահի ընտրությունների անօրինականության մասին հրապարակման պատճառով։ Այս մասին հայտնել է ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան Telegram-ի իր ալիքում։
Մոսկվայում Մեծ Բրիտանիայի դեսպանատան գրառման մեջ ասվում է, որ Ռուսաստանը իրավական հիմքեր չունի Խերսոնի, Զապորոժիեի, Դոնեցկի և Լուգանսկի մարզերում ընտրություններ անցկացնելու համար, քանի որ դա Ուկրաինայի տարածքն է։
«Մեծ Բրիտանիայի դեսպանատանը հետևյալ հարցն ունեմ. 4եր դեսպանը երկար ժամանակ եղե՞լ է Սմոլենսկի հրապարակում։ Նրան տեսնելը մեզ հաճույք չի պատճառում, բայց պրոֆիլակտիկ նպատակներով կարող ենք կանչել, եթե դա չդադարեցնի նման գործելաոճը»,- ասել է ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցիչը։