Հայաստանը հրաժարվել է ՀԱՊԿ ԽՎ-ի հետ միասին դատապարտել ՌԴ-ում տեղի ունեցած ահաբեկչությունը
Հայաստանը չի միացել ՀԱՊԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի՝ Crocus City Hall-ում տեղի ունեցած ահաբեկչությունը դատապարտող հայտարարությանը միայն կազմակերպությանը Երևանի մասնակցության «սառեցման» պատճառով, չորեքշաբթի ասել է Հայաստանի խորհրդարանի խոսնակ Նելլի Ղուլյանը։
Երեքշաբթի օրը ՀԱՊԿ ԽՎ խորհուրդը դատապարտել էր տեղի ունեցած դաժան ահաբեկչությունը, գրում է RIA-ն։ «Հայկական կողմին առաջարկվել է միանալ հայտարարությանը, սակայն առաջարկը մերժվել է, քանի որ երկիրը սառեցրել է իր մասնակցությունը կազմակերպությանը», - Sputnik Արմենիայի հետ զրույցում ասաց Ղուլյանը։
Նա հատկապես ընդգծել է, որ մերժումը պայմանավորված է բացառապես ՀԱՊԿ-ի հետ կապված խնդիրներով։ Բուն ողբերգության վերաբերյալ, նրա խոսքով, խորհրդարանի ղեկավարությունը հստակ դիրքորոշում է որդեգրել, նա, մասնավորապես, նշել է, որ խոսնակ Ալեն Սիմոնյանը Telegram-ի իր ալիքով ցավակցություն է հայտնել, իսկ խորհրդարանի փոխնախագահ Հակոբ Արշակյանը Ժնևում ելույթ ունենալով Միջխորհրդարանական վեհաժողովի նիստում, դատապարտել է ահաբեկչությունը։
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը 2024 թվականի փետրվարին ասել էր, որ Երևանը սառեցրել է իր մասնակցությունը ՀԱՊԿ-ին։ Մարտին Փաշինյանը հայտարարել էր, որ Հայաստանը դուրս կգա ՀԱՊԿ-ից, եթե կազմակերպությունը չպատասխանի երկրի ինքնիշխան տարածքի վերաբերյալ Երևանի բարձրացրած հարցերին։