Գիտանաս Նաուսեդան վերընտրվել է Լիտվայի նախագահի պաշտոնում
Լիտվայում նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլում հաղթանակ է տարել գործող նախագահ Գիտանաս Նաուսեդան: Նրա մրցակից՝ վարչապետ Ինգրիդա Շիմոնիտեն ընդունել է իր պարտությունը։
Նախընտրական արշավի գլխավոր թեմաներից մեկը Ռուսաստանի պատերազմն էր Ուկրաինայի դեմ և դրա հետևանքները Լիտվայի ազգային անվտանգության համար: Նաուսեդան նշել է, որ Լիտվան Ուկրաինայի հավատարիմ դաշնակիցն է եղել 2022թ․ ռուսական ներխուժումից ի վեր։
Երկրորդ փուլի քվեարկության արդյունքում Նաուսեդան ստացել է ընտրողների ձայների 75 տոկոսը։ Շիմոնիտեի օգտին քվեարկել է 23 տոկոսը։ Շիմոնիտեն շնորհավորել է վերընտրված նախագահին հաղթանակի կապակցությամբ և խոստացել վերադառնալ աշխատանքի կառավարության ղեկավարի պաշտոնում: