Լեյբորիստ Քիր Սթարմերը՝ Մեծ Բրիտանիայի նոր վարչապետ
Լեյբորիստական կուսակցության առաջնորդ Քիր Սթարմերն ընտրվել է խորհրդարանի անդամ բոլոր օկրուգներից, հայտնում է Sky News-ը՝ հղում անելով ընտրական հանձնաժողովի տվյալներին։
Էքզիթ փոլերի տվյալներով՝ Լեյբորիստական կուսակցությունը հաղթանակ է տարել․ նա կստանա խորհրդարանում 410 տեղ։ 61-ամյա Քիր Սթարմերը մեծ հավանականությամբ կդանա Մեծ Բրիտանիայի հաջորդ վարչապետը։
Պահպանողական կուսակցությունը ,որը իշխանության ղեկին էր 14 տարի, կստանա 131 տեղ, ինչը վատագույն արդյունքն է հետպատերազյան պատմության մեջ։
Ավելի վաղ Պահպանողական կուսակցության առաջնորդ, ներկայիս վարչապետ Ռիշի Սունակն ընդունել է պարտությունն ու հայտնել, որ կլքի պաշտոնը։