Labour’s landslide victory is a personal triumph for Keir Starmer that once seemed impossible
The Labour Party’s resounding victory in the UK general election marks a historic moment in modern British political history and a huge personal triumph for Keir Starmer, the Labour leader who will become the country’s next prime minister.
Starmer’s victory, with a three-figure majority in parliament, is all the more remarkable considering the journey that Labour has been on since the last general election in 2019. Then, the party suffered its worst loss in a generation under former leader Jeremy Corbyn, who stood on a hard-left platform.
A path back to credibility and even being competitive in a general election looked potentially a decade off, as the Conservatives emerged triumphant from the carnage of Brexit under the charismatic leadership of Boris Johnson.