Մակրոնն ու Լե Պենը պարտվում են
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը պետք է կառավարության ձևավորումը վստահի ձախակողմյան «Նոր ժողովրդական ճակատ» դաշինքին, որը գլխավորում է արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները։ Այս մասին BFMTV հեռուստաալիքի եթերում հայտարարել է «Անհնազանդ Ֆրանսիա» ձախ կուսակցության հիմնադիր Ժան-Լյուկ Մելենշոնը։
«Նախագահն իրավունք և պարտականություն ունի կոչ անելու «Նոր ժողովրդական ճակատ»-ին՝ կառավարություն ձևավորելու»,- ասել է Մելենշոնը։
Նրա խոսքով՝ Ֆրանսիայի ներկայիս վարչապետ Գաբրիել Աթալը պետք է հրաժարական տա, իսկ Մակրոնը պետք է «ընդունի իր պարտությունը և չփորձի անտեսել ընտրությունների արդյունքները»։
Ֆրանսիայում արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքները պետք է ճանապարհ բացեն դեպի իրական վերակառուցում, կարծում է Ֆրանսիայի սոցիալիստական ​​կուսակցության առաջնորդ Օլիվյե Ֆորը։
Նախնական արդյունքների համաձայն, Ֆրանսիայի Ազգային ժողովում (խորհրդարանի ստորին պալատում), որը բաղկացած է 577 պատգամավորից, «Նոր ժողովրդական ճակատը» ստանում է 175-205 մանդատ, «Միասին հանուն հանրապետության» նախագահական կոալիցիան՝ 150-175։ մանդատներ։ Ծայրահեղ աջ «Ազգային հանրահավաք» կուսակցությունը երրորդն է և կարող է ակնկալել 115-150 տեղ խորհրդարանի ստորին պալատում։