ՌԴ-ի Կուրսկի մարզում արտակարգ դրություն է մտցվել ուկրաինական բանակի ներխուժումից հետո
Կուրսկի մարզում արտակարգ դրություն է մտցվել, հայտնել է շրջանի ղեկավարի պաշտոնակատար Ալեքսեյ Սմիրնովը։ Այս որոշման պատճառների թվում նա նշել է «բարդ օպերատիվ իրավիճակը սահմանամերձ շրջաններում» և Ուկրաինայի զինված ուժերի՝ տարածաշրջան մուտք գործելու հետևանքների վերացման անհրաժեշտությունը։
«Քանի դեռ օպերատիվ իրավիճակը չի բարելավվել, ես անձամբ կհամակարգեմ արտակարգ իրավիճակների կանխման և վերացման միասնական պետական համակարգի ուժերի աշխատանքը»,- գրել է նա Telegram-ի իր ալիքում։
Առողջապահության նախարարությունն իր հերթին հայտնում է, որ Ուկրաինայից Կուրսկի շրջանի գնդակոծության հետևանքով զոհվել և վիրավորվել է տեղի 31 բնակիչ, այդ թվում՝ 6 երեխա։
Արտակարգ դրությունը Կուրսկի շրջանում մտցվել է Ուկրաինայի զինված ուժերի հարձակման մեկնարկից 36 ժամ անց. ՌԴ պաշտպանության նախարարության տվյալներով՝ ուկրաինական բանակը տարածաշրջան է մտել օգոստոսի 6-ի առավոտյան ժամը մոտավորապես 8-ին։ Օգոստոսի 7-ի երեկոյան Ուկրաինայի զինված ուժերը վերահսկողության տակ են վերցրել Կուրսկի մերձակայքում գտնվող առնվազն 11 բնակավայր, ինչպես նաև «Սուջա» գազի չափիչ կայանը, որն ապահովում է «Գազպրոմի»՝ Եվրոպա մատակարարվող մատակարարումների մոտավորապես կեսը։ Համանուն Կուրսկ քաղաքը հայտնվել է օպերատիվ շրջափակման մեջ, և տասնյակ ռուս զինծառայողներ կարող էին գերեվարվել։ Գործակալության հաշվարկներով՝ Ուկրաինայի զինված ուժերը գրավել են մինչև 350 քառակուսի կիլոմետր ռուսական տարածք։