Եվրոհանձնաժողովը «տեխնիկական հետաքննություն» է սկսել Telegram-ի դեմ
Եվրոհանձնաժողովը «տեխնիկական հետաքննություն» է սկսել Telegram-ի դեմ, գրում է Financial Times-ը՝ վկայակոչելով իր աղբյուրները։
Նշվում է, որ մեսենջերը կարող էր նվազեցնել ԵՄ-ում օգտատերերի թիվը՝ խուսափելու խոշոր առցանց հարթակների համար խիստ պահանջների կատարումից, ինչպիսիք են գովազդի սահմանափակումները, ապատեղեկատվության դեմ միջոցառումները և անչափահասների պաշտպանությունը:
Telegram-ը փետրվարին հաղորդել է 41 միլիոն օգտատերերի մասին և այդ ժամանակից ի վեր չի թարմացրել այդ տվյալները: ԵՄ թվային ծառայությունների մասին օրենքի համաձայն՝ ընկերությունը պետք է ընթացիկ թվեր ներկայացներ օգոստոսին, սակայն սահմանափակվել է այն հայտարարությամբ, որ այդ թիվը զգալիորեն պակաս է։
Թարմացված տվյալների չտրամադրումը կարող է նաև նշանակել, որ Telegram-ը խախտում է օրենքի նորմերը, գրում է պարբերականը: