Ռուսաստանը հոկտեմբերին կորցրել է մոտ 40 հազար զինվոր. էստոնական հետախուզություն
Ռուսաստանը հոկտեմբերին կարող էր կորցնել մոտ 40 հազար զինվոր, ինչը ռուսական բանակի ամենամեծ կորուստն է Ուկրաինա ներխուժման սկզբից ի վեր, ասել է Էստոնիայի պաշտպանության հետախուզական կենտրոնի ղեկավարի տեղակալ Յանեկ Կեսելմանը։
Կեսելմանը հայտնել է, որ Ռուսաստանի Դաշնության զինված ուժերը շարունակում են առաջխաղացումը առաջնագծի ողջ երկայնքով՝ օրական միջինը կատարելով 178 հարձակում։
Նրա խոսքով՝ վերջին շաբաթվա ընթացքում Կուրսկի շրջանում էական փոփոխություններ չեն եղել ուկրաինական զորքերի կողմից գրավված տարածքներում։ Ուկրաինայի զինված ուժերը շարունակում են զորավարժություններ և դարանակալումներ կազմակերպել Ռուսաստանի Դաշնության ստորաբաժանումների դեմ։
«Ռուսաստանի Դաշնության ուժերի առաջխաղացումը հնարավոր դարձավ զանգվածային հարձակումների, այդ թվում՝ ականանետների, մարդասպան անօդաչու թռչող սարքերի և անուղղակի կրակի շնորհիվ։ Այս էֆեկտը ձեռք է բերվում այսպես կոչված «կեղտոտ հարձակումների» միջոցով, որոնցում Ռուսաստանը ցինիկաբար վատնում է իր աշխատուժը»,- ասել է Քեսելմանը։
Նա նաև ընդգծել է, որ Ռուսաստանի կորուստները բավականին մեծ են. «Եվ այս ամիս Ռուսաստանը, կարծես, ամենամեծ կորուստներից մեկն է ունեցել։ Մեր գնահատմամբ՝ Ռուսաստանը մեկ ամսվա ընթացքում կորցրել է մոտ 40 հազար զինվոր՝ և՛ վիրավոր, և՛ սպանված»,- եզրափակել է Քեսելմանը։