Իսպանիայի թագավորն ու թագուհին ընդհատել են այցը ջրհեղեղից տուժած շրջաններ
Իսպանիայի թագավոր Ֆելիպ VI-ը և նրա կինը՝ Լետիսիան, դադարեցրել են իրենց այցը Վալենսիայի ինքնավար համայնք մահացու անձրևների և ջրհեղեղների հետևանքով տուժած շրջաններ, կիրակի օրը հայտնել է թագավորական տունը:
Թագավորն ու թագուհին կիրակի օրը ժամանել էին Վալենսիա՝ այցելելու Պայպորտա և Չիվա՝ երկու համայնքներ, որոնք ամենաշատն են տուժել ջրհեղեղից: «Պետական և տարածաշրջանային իշխանությունների և Թագավորական տան համատեղ համաձայնությամբ Չիվա այցը հետաձգվել է»,- ասվում է թագավորական տան հայտարարության մեջ։
Նախկինում հաղորդվում էր, որ Պայպորտու ժամանելուն պես միապետները հարձակման են ենթարկվել հավաքվածների կողմից։ Նրանցից ոմանք փորձել են ցեխ շպրտել թագավորական շքախմբի վրա։ Նրանք վիրավորանքներ են հնչեցրել Ֆիլիպ VI-ի և Լետիսիայի հասցեին՝ նրանց անվանելով «մարդասպաններ»։ Մինչդեռ և՛ թագավորը, և՛ թագուհին փորձում էին լեզու գտնել իրենց դիմած մարդկանց հետ։
Ավերիչ ջրհեղեղների առիթով Իսպանիայի մի շարք նշանավոր հասարակական և քաղաքական գործիչներ իրենց դժգոհությունն են հայտնել ինչպես կենտրոնական կառավարության, այնպես էլ տարածաշրջանային իշխանությունների գործողություններից՝ մեղադրելով նրանց նման մեծության աղետը չկանխելու համար:
Ավելի վաղ հաղորդվում էր, որ Իսպանիայի կառավարությունը կներգրավի ևս 5 հազար զինվորականի՝ Վալենսիայի շրջաններին օգնելու համար։ Բացի այդ, Մադրիդն ինքնավար համայնք կուղարկի լրացուցիչ 5 հազար իրավապահների։
Հոկտեմբերի 29-ին հորդառատ անձրևներ են տեղացել Իսպանիայի տարբեր շրջաններում։ Հատկապես տուժել են երկրի հարավային և արևելյան շրջանները, որտեղ եղանակային վտանգի մակարդակը բարձրացվել է առավելագույն աստիճանի։ Ջրհեղեղների զոհերի թիվը գերազանցել է 211-ը։ Աղետը մեծ վնաս է հասցրել Վալենսիայի ճանապարհային ենթակառուցվածքին՝ Իսպանիայի արևելքում ամենաշատ տուժած շրջանին, ինչի հետևանքով ավելի քան 60 ճանապարհ է փակվել: