Թրամփը շուտով Ուկրաինայում կնշանակի խաղաղության բանագնաց. հայտնի են խաղաղություն հաստատելու պայմանները
Հինգշաբթի, 14 նոյեմբերի, 2024 թ., 00:00
ԱՄՆ-ի նորընտիր նախագահ Դոնալդ Թրամփը շուտով կնշանակի հատուկ բանագնաց, որը կզբաղվի Ուկրաինայի խաղաղ կարգավորման հարցով։ Այս մասին հաղորդում է Fox News-ը՝ վկայակոչելով «բազմաթիվ աղբյուրներ»։
Ըստ աղբյուրներից մեկի՝ սա կլինի «շատ ավագ բանագնաց» և «մեծ վստահություն վայելող» մարդ։ Նրան հանձնարարվելու է «լուծում գտնել, որը կհանգեցնի խաղաղ կարգավորման»,- ասել է աղբյուրը:
Նա հավելել է, որ «շուտով դա կտեսնեք»։
Աղբյուրը պարզաբանում է, որ այս պաշտոնը կլինի չվարձատրվող, ինչպես պետքարտուղարության՝ Ուկրաինայի հարցով հատուկ ներկայացուցիչ Քուրտ Վոլքերի դեպքում (այդ պաշտոնը զբաղեցրել է 2017-2019 թվականներին՝ Թրամփի առաջին ժամկետի ժամանակ):
Հեռուստաալիքը նշում է, որ հանրապետական ​​որոշ խորհրդականներ առաջարկել են բանակցել հետևյալ պայմաններով.
առաջնային գծի սառեցում՝ 800 մղոն (մոտ 1,3 հազար կմ) ապառազմականացված գոտով,
Ռուսաստանը պահպանում է իր վերահսկողության տակ գտնվող տարածքները,
Ուկրաինան 20 տարով հրաժարվում է ՆԱՏՕ-ին անդամակցելուց
Թրամփը բազմիցս խոստացել է դադարեցնել հակամարտությունը Ուկրաինայում 24 ժամվա ընթացքում՝ զանգահարելով նախագահներ Վլադիմիր Պուտինին և Վլադիմիր Զելենսկիին։ The Washington Post-ը և Reuters-ը հայտնել են, որ հանրապետականը նոյեմբերի 10-ին զրույց է ունեցել Պուտինի հետ, սակայն վերջինիս մամուլի քարտուղարն ասել է, որ այդ տեղեկությունը «մաքուր հորինվածք է»։
Պուտինը հունիսին առաջարկեց իր պայմանները հրադադարի և Ուկրաինայի հետ խաղաղ բանակցություններ սկսելու համար.
Զինված ուժերի դուրսբերում նոր շրջանների տարածքից.
Ուկրաինայի հրաժարումը ՆԱՏՕ-ին միանալուց.
հակառուսական պատժամիջոցների վերացում;
Ղրիմի, Սևաստոպոլի և այլ նոր սուբյեկտների միջազգային մակարդակով ռուսական ճանաչելը.
Ուկրաինայի համար չեզոք, չեզոք և միջուկային զենքից զերծ կարգավիճակ.
Ուկրաինայի ապառազմականացում և ապանացիացում (նացիստական ​​գաղափարախոսության օրենսդրական արգելում «իր բոլոր դրսևորումներով»):
Զելենսկին այս առաջարկն անվանել է վերջնագիր։ Կիևը պնդում է, որ բանակցությունները պետք է տեղի ունենան իր պայմաններով։
Թրամփը ԱՄՆ վարչակազմի առանցքային պաշտոններում նշանակում է քաղաքական գործիչների, ովքեր հոգնածություն են հայտնել ուկրաինական հակամարտությունից։ Մասնավորապես, նա պետքարտուղարի պաշտոնում ընտրել է Մարկո Ռուբիոյին, իսկ ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական՝ Մայք Վալցին։ Ռուբիոն, օրինակ, ասել է, որ ռազմական բախումը փակուղի է մտել, և Վալցն առաջարկել է ավելի կոշտ տնտեսական ճնշում գործադրել Ռուսաստանի վրա՝ այն լուծելու համար։