Աբխազիայի նախագահը բողոքի ցույցերի հետևանքով հրաժարական տվեց. #Respublika
Աբխազիայի նախագահ Ասլան Բժանիան որոշել է լքել իր պաշտոնը մի խումբ ցուցարարների հետ հանդիպումից հետո, հայտնում է Respublika-ն։ Միաժամանակ նա խնդրել է Բադրու Գյունբային նշանակել պետության ղեկավարի ժամանակավոր պաշտոնակատար. նա այժմ զբաղեցնում է փոխնախագահի պաշտոնը։ Ընդդիմությունը համաձայն չէ այս թեկնածության հետ։
«Մենք բոլորս հարգում ենք նրան, բայց նա դեռևս Բժանիայի թիմի անդամ է։ Ասում են նաև, որ մեր անձը նշանակվելու է վարչապետ։ Այս առաջարկը մեզ հարիր չէ»,- ասել է բողոքի ակցիայի առաջնորդներից Կան Կվարչիան։
Բողոքի ակցիայի մասնակիցները կարծում են, որ և՛ Գյունբան, և՛ վարչապետ Ալեքսանդր Անկվաբը պետք է նախագահի հետ միասին հրաժարական տան։ Բժանիային առաջարկվում է երկու տարբերակ՝ կա՛մ երեքն էլ հրաժարական տան, և խորհրդարանի նախագահ Լաշա Աշուբան դառնա ժամանակավոր նախագահ, կա՛մ այս պաշտոնում նշանակվի փոխզիջումային գործիչ, որն ընդունելի է բոլոր կողմերի համար: