Ուկրաինան կստանա նոր F-16 ինքնաթիռներ
Ուկրաինան Դանիայից արդեն ստացել է 6 հատ F-16, սակայն, ընդհանուր առմամբ, մեր երկիր պետք է հասնի 19 կործանիչ։ Այս մասին Կիևում Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում ասել է Դանիայի վարչապետ Մեթե Ֆրեդերիքսենը։
Նա նշել է, որ Դանիայի՝ Ուկրաինա որոշակի քանակությամբ F-16 կործանիչներ տեղափոխելու ծրագրերում փոփոխություններ չկան։
Նա նաև ընդգծել է, որ 2023 թվականի օգոստոսից Դանիան ներգրավված է ուկրաինացի օդաչուների վերապատրաստման գորընթացին՝ այդ կործանիչները վարելու նպատակով։
«Դժվար էր, բայց մենք կարողացանք հաջողության հասնել մարզումների ժամանակ: Հետևաբար, գործընթացը շարունակվում է: Եվ հետո կլինի ևս երկու խմբաքանակ: Ընդհանուր առմամբ կլինի 19 ինքնաթիռ, ինչպես մենք ասել ենք հենց սկզբում»,- հավելել է Ֆրեդերիքսենը։