Ամերիկյան կողմը հաստատում է` Ուկրաինան Ռուսաստանի տարածքին հարվածել է ATACMS հրթիռներով
Նոյեմբերի լույս 19-ի գիշերն Ուկրաինայի Զինված ուժերը վեց հեռահար ATACMS հրթիռներով հարձակվել են Բրյանսկի շրջանում գտնվող ռազմական օբյեկտի վրա, հայտարարել է ՌԴ ՊՆ-ն։ ՌԴ ռազմական գերատեսչության հայտարարության մեջ ասվում է, որ ամերիկյան ATACMS 5 հրթիռներ են խոցվել S-400 ՀՕՊ համակարգերի և Պանցիր ՀՕՊ համակարգերի անձնակազմի կողմից, մեկը վնասվել է։
Հրթիռի բեկորներն ընկել են ռազմական օբյեկտի տեխնիկական տարածքի վրա, վթարի վայրում հրդեհ է բռնկվել, սակայն այն արագորեն մարվել է. Ուկրաինայի զինված ուժերի հարձակման հետևանքով զոհեր և ավերածություններ չկան, հայտնել են ՌԴ ՊՆ-ից։
Նոյեմբերի 19-ի առավոտյան Ուկրաինայի զինված ուժերի գլխավոր շտաբը հայտարարել է Բրյանսկի մարզում զինամթերքի պահեստի վրա հարձակման մասին։ RBC-Ukraine-ն, հղում անելով ուկրաինական բանակում իր աղբյուրին, գրել է, որ ATACMS հրթիռները հարվածել են Բրյանսկի շրջանի Կարաչև քաղաքի մոտ գտնվող զինամթերքի պահեստին։ Այսպես, աղբյուրի զրուցակիցն ասել է, որ Ուկրաինայի զինված ուժերն առաջին անգամ ամերիկյան հեռահար հրթիռներ են կիրառել Ռուսաստանի տարածքում գտնվող թիրախների դեմ։ Սակայն ավելի ուշ ուկրաինական «24 հեռուստաալիքը» հայտնել է, որ Ուկրաինայի զինված ուժերի գլխավոր շտաբը «տեղեկություն չունի այդ հարվածի մասին»։
Ամերիկացի պաշտոնյաներն ամերիկյան լրատվամիջոցների հետ զրույցում հաստատել են, որ Բրյանսկի շրջանի վրա հարձակումն իրականացվել է ATACMS հրթիռներով, գրում է Reuters-ը։
Նշվում է, որ հարվածն իրականացվել է ԱՄՆ-ի նոր քաղաքականության շրջանակներում, որն այլևս չի արգելում Ուկրաինային՝ օգտագործել ամերիկյան հեռահար հրթիռներ Ռուսաստանում գտնվող թիրախների դեմ։