Ֆիլիպինների փոխնախագահը նախագահի համար մարդասպան է վարձել
Ֆիլիպինների փոխնախագահը նախագահի համար մարդասպան է վարձել: «Ես նրան ասացի. «Եթե ինձ սպանեն, սպանիր նախագահ Ֆերդինանդ «Բոնգբոնգ» Մարկոս ​​կրտսերին, նրա կնոջը՝ Մարիա Լուիզին և Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Մարտին Ռոմուալդեսին։ Կանգ չառնեք, մինչև չսպանեք նրանց բոլորին»: Սա կատակ չէ։ «Ես արդեն գործարք եմ կնքել», - ասել է փոխնախագահը:
Ըստ հրապարակման՝ Դուտերտեն այսպես է արձագանքել իր աշխատակազմի կալանավորված ղեկավար Զուլեյկա Լոպեսին Ներկայացուցիչների պալատի կալանավայրից ուղղիչ հիմնարկ տեղափոխելու ծրագրերին։ Դուտերտեն ասել է, որ ծրագրված փոխանցումը իշխանությունների կողմից «սպանության փորձ է»:
Տեղական GMA հեռուստաալիքը հայտնել է, որ քաղաքական գործչի հայտարարություններն արդեն քննվում են նախագահի անվտանգության հրամանատարության կողմից։ Հրամանատարությունը սպառնալիքը համարել է «ազգային անվտանգության խնդիր» և ասել, որ մտցնում է «անվտանգության խիստ միջոցներ»։
Բռնապետ Ֆերդինանդ Մարկոսի որդին՝ Մարկոսը, 2022 թվականի ընտրություններում պայքարում էր նախկին նախագահ Ռոդրիգո Դուտերտեի դստեր՝ Դուտերտեի դեմ։ Այնուհետեւ նախագահ ընտրվեց Մարկոս ​​կրտսերը, իսկ Դուտերտեն դարձավ փոխնախագահ։ Սակայն աստիճանաբար քաղաքական գործիչների հարաբերությունները սրվեցին։ 2024 թվականի գարնանը նախագահը աշխատանքից ազատել էր Դուտերտեի դաշնակցին՝ Դավաոյի ոստիկանապետ Ռիչարդ Բադանգին, ինչպես նաև տասնյակ այլ ոստիկանների։