«Մեքսիկան և Կանադան պետք է միանան ԱՄՆ-ին, եթե ցանկանում են շարունակել ֆինանսավորվել». Թրամփ
Մեքսիկան և Կանադան պետք է միանան Միացյալ Նահանգներին, եթե ցանկանում են շարունակել ֆինանսական աջակցություն ստանալ Վաշինգթոնից, հայտարարել է ԱՄՆ-ի նորընտիր նախագահ Դոնալդ Թրամփը։ «Մենք սուբսիդավորում ենք Կանադային տարեկան ավելի քան 100 միլիարդ դոլարով, մենք սուբսիդավորում ենք Մեքսիկային գրեթե 300 միլիարդ դոլարով: Ինչո՞ւ ենք մենք սուբսիդավորում այդ երկրները: Թող նրանք դառնան (նոր) նահանգներ», - ասել է նա NBC News-ին տված հարցազրույցում:
Ըստ երևույթին, Թրամփը նկատի է ունեցել այս երկու երկրների հետ ԱՄՆ-ի առևտրային դեֆիցիտը, բայց նա ուռճացրել է թվերը, գրում է աղբյուրը։ ԱՄՆ-ի մարդահամարի բյուրոյի տվյալներով՝ 2023 թվականին դեֆիցիտը Կանադայի հետ կազմել է գրեթե 41 միլիարդ դոլար, իսկ Մեքսիկայի հետ՝ ավելի քան 162 միլիարդ դոլար:
Թրամփն ավելի վաղ խոստացել էր, որ հունվարի 20-ին իր երդմնակալությունից հետո նախագահի պաշտոնում իր առաջին օրը 25 տոկոս մաքսատուրքեր կսահմանի այս երկու երկրների ապրանքների վրա, եթե նրանց իշխանությունները բավարար ջանքեր չգործադրեն անօրինական միգրանտների և թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության դեմ պայքարելու համար։
Ի պատասխան՝ Մեքսիկայի էկոնոմիկայի նախարար Մարսելո Էբրարդն զգուշացրել է, որ նման քայլը կհանգեցնի ԱՄՆ-ում 400 հազար աշխատատեղերի կրճատման և սպառողական գների աճի։ Նրա խոսքով, ռիսկի տակ կհայտնվեն նաև ամերիկյան ընկերությունները, որոնք արտադրանք են արտադրում Մեքսիկայում, քանի որ մաքսատուրքերի սահմանումը փաստացի կկրկնապատկի հարկերը։ Օրինակ՝ ԱՄՆ-ում վաճառվող փիքափ մեքենաները, որոնց 88%-ը հավաքվում է հանրապետությունում, մեկ միավորի համար միջինը 3 հազար դոլարով ավելի կարժենա։ Իր հերթին, Մեքսիկայի նախագահ Կլաուդիա Շեյնբաումը սպառնացել է վրեժխնդիր լինել՝ ավելացնելով տուրքերը։
Կանադայի վարչապետ Ջասթին Թրյուդոն նույնպես արձագանքել է Թրամփի հայտարարությանը և խոստացել է ուժեղացնել սահմանային հսկողությունը՝ նվազեցնելու համար անօրինական միգրացիայի հոսքը դեպի ԱՄՆ, իսկ երկրի հանրային անվտանգության նախարար Դոմինիկ Լեբլանն ասել է, որ դրա համար կարող են օգտագործվել անօդաչու սարքեր և ուղղաթիռներ։
Բացի այդ, Թրյուդոն նոյեմբերի 29-ին հանդիպել է Թրամփի հետ Ֆլորիդայի Մար-ա-Լագոյի նստավայրում՝ անձամբ քննարկելու սակագների հարցը: Fox News-ի աղբյուրները հայտնում են, որ նույնիսկ այն ժամանակ ԱՄՆ-ի նորընտիր նախագահը կատակով առաջարկել է Կանադային՝ դառնալ ԱՄՆ-ի 51-րդ նահանգը, իսկ Թրյուդոն՝ նահանգապետ, եթե 25 տոկոս մաքսատուրքերը «սպանեն» երկրի տնտեսությունը։
Դեկտեմբերի 10-ին Թրյուդոն հայտարարեց «անարդար սակագներին» արձագանքելու իր պատրաստակամության մասին մի քանի ձևերով, որոնք այժմ մշակվում են։ Դրանից հետո Թրամփը իր Truth Social սոցիալական ցանցում գրել է, որ անհամբեր սպասում է «Կանադայի մեծ նահանգի նահանգապետի» հետ հանդիպմանը՝ շարունակելու բանակցություններն այս հարցի շուրջ։
Երեք երկրները ներկայում վայելում են առանց մաքսատուրքի առևտուրը USMCA-ի համաձայնագրով, որը ստորագրվել է Թրամփի կողմից նախագահի պաշտոնում իր առաջին ժամկետում: Փաստաթղթի վերանայումը նախատեսվում է 2026 թվականին։