ԱՄՆ-ն առաջին անգամ բալիստիկ հրթիռ է որսացել
ԱՄՆ-ն առաջին անգամ բալիստիկ հրթիռ է որսացել: Փորձարկման համար օգտագործվել է հակաօդային/հրթիռային պաշտպանության Aegis համակարգը։ Այն ինտեգրված էր AN/TPY-6 ռադիոտեղորոշիչի և ուղղահայաց արձակման համակարգի հետ։
Ավելի վաղ Միացյալ Նահանգների պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Քեթլին Հիքսը հայտարարել էր, որ ռուսական «Օրեշնիկ» հրթիռը ռազմավարական ազդեցություն չի ունենա ուկրաինական հակամարտության վրա։ Նրա խոսքով՝ այս եզրակացությանն է եկել ԱՄՆ-ի նախագահ Ջո Բայդենի վարչակազմը։
Մինչ այս ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարել էր, որ հնարավոր է համարում «Օրեշնիկի» տեղակայումը Բելառուսի տարածքում 2025 թվականի երկրորդ կեսին։ Այդ մասին ՌԴ ղեկավարը հայտարարել է Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի խնդրանքից հետո՝ հանրապետության տարածքում նոր սպառազինության համակարգեր տեղակայելու վերաբերյալ։