Զելենսկին առաջարկել է ռուսական ակտիվներից ստացված եկամուտը ծախսել Patriot համակարգերի վրա
Ուկրաինայի առաջնորդ Վլադիմիր Զելենսկին Կիևում ելույթ է ունեցել Եվրոխորհրդարանի պատգամավոր Իրատե Պերես Գարսիայի հետ և առաջարկել է 30 միլիոն դոլար ծախսել Ռուսաստանի սառեցված ակտիվներից՝ Ուկրաինայի զինված ուժերի համար ամերիկյան Patriot հակաօդային պաշտպանության համակարգեր գնելու համար, հայտնում է UNIAN-ը։ Ուկրաինայի նախագահն առաջարկել է, որ լրացուցիչ համալիրները կնպաստեն երկրի օդային տարածքի պատշաճ ապահովմանը։
Բոլորը հասկանում են, որ Ուկրաինայի համար լրացուցիչ 10-12 Patriot համակարգերը կապահովեն մեր կյանքը և անիմաստ կդարձնեն պատերազմը Պուտինի համար։ Որովհետև, եթե մեր երկինքը լիովին պաշտպանված է, ապա նրանք երկնքում ոչ մի առավելություն չունեն»,- ասել է Զելենսկին։