Թրամփի երդմնակալությունից առաջ Ռուսաստանն ու Իրանը կարող են ռազմավարական գործընկերության նոր համաձայնագիր ստորագրել․ #Newsweek
2755
Հինգշաբթի, 26 դեկտեմբերի, 2024 թ., 10:12
Ռուսաստանն ու Իրանը կարող են ռազմավարական գործընկերության նոր համաձայնագիր ստորագրել ԱՄՆ նորընտիր նախագահ Դոնալդ Թրամփի երդմնակալությունից առաջ։
Այս մասին հայտնում է Newsweek-ը։
Թեհրանի և Մոսկվայի միջև նոր համաձայնագիրը վկայում է միջազգային ասպարեզում մեկուսացման ֆոնին երկու երկրների կողմից «ուժերը միավորելու» փորձի մասին։
Newsweek-ը ենթադրում է, որ Իրանի հետ համաձայնագիր վաղուց է մշակվում:
Հիշեցնենք, որ հոկտեմբերի վերջին Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովն ասել էր, որ համաձայնագիրը պատրաստ կլինի ստորագրման մոտ ապագայում և այն «պաշտոնականացնում է կողմերի հանձնառությունը՝ պաշտպանական ոլորտում սերտ համագործակցությանը և փոխգործակցությանը՝ ի շահ տարածաշրջանային և գլոբալ խաղաղության ու անվտանգության»։