ԱՄՆ-ն մեղմացնում է Սիրիայի դեմ պատժամիջոցները
Միացյալ Նահանգները ժամանակավորապես թույլատրել է որոշակի ֆինանսական գործարքներ Սիրիայի պետական կառույցների հետ, ներառյալ էներգետիկայի հետ կապված գործարքները և փոխանցումները երկրի կենտրոնական բանկի միջոցով, ասվում է ԱՄՆ-ի Ֆինանսների նախարարության կողմից երկուշաբթի օրը հրապարակված ընդհանուր արտոնագրում:
Փաստաթղթի համաձայն, որն ուժի մեջ է մինչև 2025 թվականի հուլիսի 7-ը, թույլատրվում են գործարքները Սիրիայի կառավարական կառույցների հետ, որոնք սկսվել են 2024 թվականի դեկտեմբերի 8-ից հետո: Բացի այդ, մեղմացումն ազդում է Սիրիայում նավթի, բնական գազի և էլեկտրաէներգիայի մատակարարման, ինչպես նաև անձնական միջոցների փոխանցումների հետ կապված գործարքների վրա։ Փաստաթղթի համաձայն՝ Ռուսաստանի կամ Իրանի կառավարությունների շահերից ելնելով իրականացվող ցանկացած գործարք, ինչպես նաև ռուսական կամ իրանական ծագման ապրանքների, տեխնոլոգիաների, ծրագրային ապահովման, ֆինանսների և ծառայությունների մատակարարումն արգելված է։
Լիցենզիան չի վերացնում նաև ԱՄՆ սիրիական նավթի ներմուծման սահմանափակումները և ֆինանսների նախարարության պատժամիջոցների ցանկում հայտնված անձանց ֆինանսական փոխանցումները։