Բայդենը Գազայում հրադադարի վերաբերյալ ուղերձ է տարածել
Գազայի հատվածում հրադադարի համաձայնագրի առաջին փուլը կտևի վեց շաբաթ, որի ընթացքում կսկսվի պատանդների ազատ արձակման և անկլավից իսրայելական զորքերի դուրսբերման գործընթացը։ Այս մասին ԱՄՆ-ի նախագահ Ջո Բայդենը հայտարարել է հատուկ ուղերձի ժամանակ։
«Առաջին փուլը կտևի վեց շաբաթ: Այն ներառում է ամբողջական և վերջնական զինադադար, իսրայելական զորքերի դուրսբերում Գազայի բոլոր բնակեցված շրջաններից և մի շարք պատանդների ազատ արձակում ՀԱՄԱՍ-ի կողմից՝ ներառյալ կանայք, ծերերը և վիրավորները»,- ասել է Բայդենը:
Ըստ Բայդենի, երկրորդ փուլը ներառում է բոլոր պատանդների ազատման և զորքերի դուրսբերման գործընթացի ավարտը, իսկ երրորդ փուլի իրականացման ընթացքում զոհված պատանդների աճյունները կվերադարձվեն իրենց ընտանիքներին, որից հետո կսկսվի անկլավի վերականգնման գործընթացը։ Հրադադարը կգործի բոլոր երեք փուլերում։
3209:37
«Ոչ լեգիտիմ իշխանություն ունենալը կամ հանրային համերաշխության զրոյացումը նշանակում է պետության անկում»․ Արա Պողոսյան