«Կանադան պատրաստ է 700 միլիոն դոլար ծախսել ԱՄՆ-ի հետ սահմանի անվտանգության վրա». Ջասթին Թրյուդո
Կանադայի իշխանություններն ԱՄՆ-ի հետ սահմանի անվտանգության բարելավման ծրագիր են պատրաստել՝ ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի խոստացած կանադական ապրանքների մաքսատուրքերից խուսափելու համար։
Այս մասին լրագրողներին ասել է վարչապետ Ջասթին Թրյուդոն։
«Մեր կառավարությունն արդեն քայլեր է ձեռնարկել՝ լուծելու համար նախագահ Թրամփի բարձրացրած մտահոգությունները սահմանային անվտանգության համատեքստում: Քայլերից մեկն էլ ավելի քան 1 միլիարդ կանադական դոլար (ավելի քան 700 միլիոն ԱՄՆ դոլար) արժողությամբ սահմանային պլանն է, որը կապահովի մեր քաղաքացիների անվտանգությունը սահմանի երկու կողմերում»,- ասել է Թրյուդոն:
Չնայած Թրամփի մտահոգություններին, պնդում է վարչապետը, «Կանադային բաժին է ընկնում ֆենտանիլ թմրանյութի 1%-ից պակասը և ԱՄՆ մուտք գործող անօրինական ներգաղթյալների 1%-ից պակասը»: