«ԱՄՆ-ն ստիպված կլինի ռեսուրսներ գնել Ռուսաստանից, Չինաստանից և Վենեսուելայից». Ջասթին Թրյուդո
ԱՄՆ-ն ստիպված կլինի ռեսուրսներ գնել Ռուսաստանից, Չինաստանից և Վենեսուելայից, եթե ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը որոշի 25% մաքսատուրք սահմանել կանադական բոլոր ապրանքների համար։ Այս մասին լրագրողներին հայտարարել է Կանադայի վարչապետ Ջասթին Թրյուդոն։ «Նախագահ Թրամփն ասել է, որ ցանկանում է Միացյալ Նահանգներին պարգևել «ոսկեդար», որը կպահանջի ավելի շատ պողպատ և ալյումին, ավելի կարևոր հանքանյութեր, ավելի հուսալի և մատչելի էներգիա: Կանադան ունի այս բոլոր ռեսուրսները, և մենք պատրաստ ենք աշխատել Միացյալ Նահանգների հետ «հյուսիսային Ամերիկայում բարեկեցիկ և ապահով տնտեսություն ստեղծելու համար: Այլընտրանքը կլինի Ռուսաստանից, Չինաստանից կամ Վենեսուելայից»,- զգուշացրել է Թրյուդոն:
Նա ընդգծել է, որ Կանադան ամեն դեպքում կարձագանքի մաքսատուրքերի վերաբերյալ ԱՄՆ-ի որոշմանը՝ հավելելով, որ «բոլոր տարբերակները սեղանին են»։
Ավելի վաղ Օնտարիոյի նահանգապետ Դագ Ֆորդը հայտարարել էր, որ Կանադան կդադարեցնի էլեկտրաէներգիայի և էներգիայի մատակարարումը Միացյալ Նահանգներին: Կանադան իր նավթի մոտ 60%-ն արտահանում է ԱՄՆ, ինչպես նաև էլեկտրաէներգիայի 85%-ը։
Հունվարի 20-ին Թրամփը հայտարարել էր, որ մտադիր է փետրվարի 1-ից 25% մաքսատուրքեր սահմանել Կանադայից և Մեքսիկայից բոլոր ապրանքների վրա։
«Ինքնաբացարկ հայտնեք կամ արձանագրեք, որ աշխարհիկ դատարանը չի կարող քննել հոգևոր դատարանին»․ Վահե Գրիգորյան
2602:12
Ռուս Ուղղափառ Եկեղեցին աջակցություն է հայտնել Հայ Առաքելական Եկեղեցուն (լուսանկար)
«Նիկոլն ուղղակի ապուշի տեղ դնելով՝ ղեկավարում է մեզ». Գագիկ Համբարյան
77Երեկ, 23:12
«Անհրաժեշտ տեղեկություններ՝ L-1A, L-1B և L-2 վիզաների վերաբերյալ»․ ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանատուն
73Երեկ, 23:06
Նոր ուղղությամբ չվերթներ՝ «Շիրակ» օդանավակայանից
«Քիչ առաջ՝ Գյումրիում»․ Գագիկ Սուրենյան (տեսանյութ)
95Երեկ, 21:42
«Պոլիկլինիկաներում երեխաների նեղ մասնագիտական բուժօգնությունը նախկին անվճարի փոխարեն դարձել է վճարովի»․ Շողիկ Գալստյան